Anasayfa Kurslar Temel Eğitim Sertifikası
Tuzla'da canavar uyanmadan önlem şart PDF Yazdır E-posta

- İsmail SAYMAZ-Radikal Gazetesi 22.08.2010 

Çalışma ve Sosyla Güvenlik Bakanlığı'na (ÇSGB) bağlı İstanbul İş Teftiş Grup Başkanlığı, Mart 2010'da Tuzla'nın fotoğrafını çekti. İş hacminin daralıp işçi sayısının azaldığı Tuzla'da, yapılan teftişler sonucu önlemler arttırılsa da tablo çok değişmediği ortaya çıktı. Rapora göre, iş hacmi düştüğü için kış uykusuna yatan 'Tuzla canavarı' gelecekte işçi sayısı arttığında, uyanmış olacak. 
 
İSTANBUL - İstanbul İş Teftiş Grup Başkanlığı’nda görevli bir gemi inşa mühendisi, 1 Mart 2010’da, Tuzla’daki teftişlerin sonucunu içeren bir önrapor hazırlayıp bakanlığa iletti. Geçmişe oranla önlemlerin arttığı belirtilirken, iş hacmi ve işçi sayısındaki azalmanın da kaza risklerini ortadan kaldırdığı ancak hacmin artmasıyla geriye dönüş yaşanabileceği vurgulandı. Önrapordaki, saptamalar şunlar:

* İşçi Sağlığı ve Güvenliği’ne (İSG) ilişkini işe giriş döneminde ve sonrasında periyodik eğitimler veriliyorsa da mesleki eğitim almış işçi sayısı, kaynakçılar hariç, hayli düşük.
* Vinçlerin hareket alanlarında yeterince boşluk bırakılmaması, işçilerin üzerinden yük geçirilmemesi sorununun, düşen iş yoğunluğu paralelinde azaldığı, ancak artan iş hacmiyle birlikte tekrar karşımıza çıkacağı...
* Azalan seyyar kabloların su, metal ve sıcak cisme temas riskinin iş hacmiyle artacağı...
* Kazaların meydana gelmesinde asıl unsurlardan olan yerleşim ve üretim sahası yetersizliği, azalan iş hacmiyle azaldığı ancak artan iş hacmiyle birlikte tekrar karşımıza çıkacağı veya tedbirlerin etkinliğini azaltarak tetikçi ve gizli risk unsuru olarak karşımıza çıkacağı açıktır.

* İş sağlığı güvenliği uzmanı istihdam edildiği ancak uzmanların bir çoğununun A sınıfı sertifikasını haiz olmadığı görülmüştür. İşyeri hekimi ihtiyacı Gemi İnşa Sanayicileri Birliği Sağlık Birimi’nden hizmet alımı yoluyla gideriliyor.

Zorunlu hale gelen sağlık ve güvenlik birimi ile işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı istihdamının zorunlu kılınan şekil şartlarına uyulmuyor.

Taşeron olgusuna da değinilen önraporda; montaj, blok imalatı ve boru alanlarında taşeron işçi çalıştırıldığı ve bunun İş Kanunu’na aykırı olduğu belirtilerek, şöyle denildi:

“Taşeronların gemi inşa ve bakım/onarım çalışmalarının asıl unsurlarının bir veya birkaçında çalıştığı dikkate alındığında, bu ilişkinin muvazaaya (danışıklı anlaşma) dayanan bir ilişki olduğu netliğe kavuşturulmuştur.”

Vinci elle iterken ölüm
Tuzla’da bu yılki ilk kaza, 27 Mayıs’ta ASTAŞ Tersanesi’nde meydana geldi. Komşu tersanedeki vinçle kaldırılmak istenen kızağı ‘elle itmeye’ çağrılan 23 yaşındaki Metin İnanır, devrilen vincin altına kalıp öldü. Selay Tersanesi’nde 16 Haziran’da 60 yaşındaki kadrolu işçi Mehmet Tağrikulu, forkliftte taşıdığı tonlarca ağırlığın, üzerine devrilmesiyle öldü. 15 Temmuz’da Nurettin Bingöl, Torlak Tersanesi’nde emniyet kemeri olmadığından vinçten düşerek yaşamını yitirdi.

 

 

İŞÇİ SAĞLIĞI GÜNCEL

Muayenehanelerin Risk Değerlendirilmesi | TTB - 04.04.2013
İşçi Sağlığı Ve Güvenliği Kongresi Toplanıyor | Dr. Osman Öztürk - Birgün - 30.11.2011
İşçi Sağlığı Şirketlere Emanet | Mustafa Çakır-Cumhuriyet Gazetesi-26.11.2011
Ekim ayında 53 işçi hayatını kaybetti, 142 işçi yaralandı… | SoL Gazetesi–02.11.2011
İhmal Edilen Alan İşçi Sağlığı Ve İş Güvenliği | Döndü TAKA ÇINAR - İş ‘te Çalışanlar Dergisi Mayıs –Haziran 2011
İş Hayatında Kadının İş Güvenliği | H.Tülin TÜZÜN -İş ‘te Çalışanlar Dergisi Mayıs –Haziran 2011
İşyerinde Duygusal Taciz(Mobbing) |Dr. Muzaffer SARAÇ - İş ‘te Çalışanlar Dergisi Mayıs –Haziran 2011
İnsanca Yaşam İçin Birlikte Örgütlü Mücadele | BURAK ÖZ - Birgün 31.08.2011
İşçi Sağlığı Yasası Çıksın | Cumhuriyet Gazetesi 05.05.2011
İş Sağlığı Kamusal Bir Hizmettir | Birgün Gazetesi 29.04.2011
Taşeron ‘cumhuriyeti’ne doğru | Evrensel Gazetesi 10.09.2010
Tersaneler neo-liberalizmin ölüm laboratuvarları | Zeynep Kuray - Birgün 06.09.2010
Tuzla'da canavar uyanmadan önlem şart | İsmail SAYMAZ - Radikal Gazetesi 22.08.2010
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliğinin Taşeronlaştırılması | Prof. Dr. A.Özdemir Aktan - Cumhuriyet Gazetesi 15.06.2010
İşçi sağlığının ruhuna fatiha | Dr. Osman Öztürk - Birgün Gazetesi 06.06.2010
Maden faciaları grizuyla geliyor | Cumhuriyet gazetesi 24.05.2010
Madencinin iş güvenliği sağlandı ya; sıra terziye geldi! | Serpil Yılmaz - Milliyet Gazetesi 25.02.2010

SİSTEMDE

Şu anda 128 ziyaretçi çevrimiçi